V Kopřivnici byl odhalen speciální automobil, který se vydá na expedici Tatra kolem světa 2

04.11.2019

Ve středu 30. října se v prostorách Technického muzea Tatra v Kopřivnici a na zkušebním polygonu automobilky TATRA TRUCKS konalo odhalení speciálního vozu TATRA TERRN°1 pro připravovanou expedici Tatra kolem světa 2 (TKS2) a s ním spojená prezentace celého projektu za hojné účasti médií a pozvaných hostů.

 

Už několik měsíců jsou v plném proudu přípravy na expedici Tatra kolem světa 2, která chce navázat na známou výpravu Tatra kolem světa z konce 80. a začátku 90. let minulého století. Podoba vozu pro nadcházející expedici byla odhalena během slavnostního představení 30. října v Kopřivnici v Technickém muzeu Tatra a na polygonu společnosti TATRA TRUCKS. Automobilka expedici podporuje po marketingové a mediální stránce. Během prezentace si novináři i hosté mohli vedle expedičního vozu TATRA TERRN°1, který za pár měsíců vyrazí na cestu, prohlédnout automobil TATRA T 815 GTC, který cestu kolem světa absolvoval před 30 lety a který si užívá zasloužený odpočinek v Technickém muzeu Tatra.

S myšlenkou druhé expedice kolem světa s tatrovkou přišli Marek Havlíček a Petr Holeček společně se spolkem CzechOverland, z. s. v minulém roce. „První expedice Tatra kolem světa je součástí historie naší společnosti a značky TATRA. Historická tradice je jedním z pilířů značky TATRA, proto si vážíme snahy obou cestovatelů navázat na odkaz první expedice. Přišli navíc s konkrétním projektem a plánem na jeho realizaci, proto se je naše společnost rozhodla podpořit," řekl Andrej Čírtek, tiskový mluvčí TATRA TRUCKS.

Tvůrci projektu Tatra kolem světa 2 plánují, že během let 2020 až 2022 ujedou přibližně 270 tisíc kilometrů a postupně navštíví téměř 70 zemí. Trasa expedice bude jedinečná, nikdo před tím ji v této podobě neabsolvoval. Zároveň však bude mít společné průsečíky s trasou první expedice. Výprava odstartuje 22. února 2020 na Staroměstském náměstí v Praze a povede přes střední a východní Asii, Jižní, Střední i Severní Ameriku a přes celý africký kontinent zpět do Česka.

Představený expediční vůz vznikl na základě vojenského speciálu určeného pro extrémní i pouštní podmínky. Zajímavostí je, že organizátoři expedice jej zakoupili od Dalibora Petra, syna řidiče první expedice. Oproti třínápravovému vozu TATRA T 815 GTC má současný expediční speciál podvozek 4x4. Má to především ekonomické důvody – zakladatelé TKS2 totiž projekt financují z největší části sami. Dvounápravový podvozek je výhodnější z hlediska nižších provozních nákladů, ale i různých poplatků na silnicích či lodní přepravy.

Expediční tatra je vybavena tatrováckým vzduchem přímo chlazeným osmiválcem, který je schopen 16 tun vážící vůz rozpohybovat až na rychlost 125 km/h. Hmotnost originální obytné hliníkové nástavby je pouhých 1380 kg. „Motor jsme upravili, snížili jsme emise o 37 procent a současně zvýšili výkon o 12 procent, a to díky částečné přestavbě na vodíkový pohon. Vyrobili jsme tak první hybridní tatru, která během cesty bude mít výrazně nižší uhlíkovou stopu," přiblížil vylepšení vozu Petr Holeček.

Vůz bude schopen v určitých etapách cesty převážet až 14 členů posádky. Obytná nástavba, která vznikla podle návrhu Marka Havlíčka a Petra Holečka, posádce nabídne například prostornou sprchu nebo toaletu se spalovacím záchodem. Princip tohoto systému je velmi jednoduchý a ekologický, přičemž produkuje odpad pouze ve formě popela. Ve voze budou dvě na sobě nezávislé klimatizační jednotky a čtyři nezávislá topení.

„Dokončením tatrovky se splnil můj cestovatelský sen. S tímto vozem prožijeme tři roky na cestě kolem světa. Trvalo nám rok, než jsme ho postavili a další měsíc, než jsme mu dali kabát podle našich představ," řekl Petr Holeček. A dodal: „Pro grafickou podobu vozu nám byly inspirací speciály pro Rallye Dakar. Podobu našeho speciálu navrhlo studio Pavla Fuksy (Pavel Fuksa, Matouš Marťák, Ivana Blumentrittová) a musím říct, že skvěle uchopili to, co pro nás cestování znamená. Podařilo se jim vše promítnout do podoby našeho expedičního vozu a pomohli nám stvořit něco jedinečného, z čeho se stane bezesporu další legenda.

Zakladatelům projektu, cestovatelským matadorům Markovi Havlíčkovi a Petru Holečkovi pomáhá celá řada profesionálů ve svých oborech, ale i tým nadšenců a cestovatelů. Přestože expedice TKS2 pomyslně navazuje na expedici z konce 80. let, nebude jí kopírovat. „Před 30 lety šlo o projekt s velkorysým rozpočtem dotovaným různými institucemi a podniky, v našem případě jde o projekt nadšenců a srdcařů a z největší části si ho financujeme z vlastních zdrojů a musíme proto brát ohled také na ekonomickou stránku věci, a i cíle expedice jsou odlišné," vysvětlil Marek Havlíček. Kromě cesty samé a poznávání různých míst světa se bude během ní natáčet seriál ve spolupráci s televizí Prima. Expedice bude také reprezentovat Českou republiku v zahraničí ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a českými ambasádami, členové expedice navíc budou vysazovat památeční stromy a směňovat ve světě s dětmi pastelky za obrázky jimi namalované.

TKS2 se má stát největší expedicí kolem světa, které se bude moci postupně zúčastnit několik stovek lidí. Koncept expedice je totiž unikátní, speciálně upravený vůz bude mít vyhrazená místa pro zájemce, kteří se budou moci postupně k expedici přidávat na různé úseky cesty. Podstatnou část prostředků, z níž je expedice financována, tvoří právě příspěvky dočasných členů expedice. Díky nim se může vůbec uskutečnit. Kapacita expedice ještě není plně obsazená, zájemci se tak mohou hlásit na webu tatrakolemsveta2.cz a prohlédnout si tam možnosti, jak a kdy se k expedici připojit.

Dočasné členy posádky bude expediční vůz vyzvedávat v přesně stanovených termínech na předem definovaných místech. Všichni se i právně stanou dočasnými členy spolku CzechOverland z.s. a budou mít své povinnosti, ale i svá práva. „Expedici jsme rozdělili do menších ucelených úseků, které jsou v průměru dlouhé dva týdny. Pro zájemce tak nebude těžké naplánovat si na konkrétní dobu například dovolenou, a zažít tak unikátní dobrodružství na vlastní kůži. I kvůli tomu jsme úseky trasy důkladně naplánovali, aby skutečně stály za to a aby byly co nejvíce autentické," vysvětlil Marek Havlíček.

Mimo dočasné členy týmu pojedou i členové stálí. Bude to samozřejmě Marek Havlíček, Petr Holeček stráví na cestách dva měsíce v roce, po zbytek roku ho vystřídají další řidiči a mechanici. Dalším členem posádky bude jeden stálý kameraman, druhý se k expedici připojí v určitých etapách. Členem posádky je i koordinátor, který má na starosti dočasné členy expedice a zároveň bude zastávat roli šéfkuchaře, součástí týmu je i průvodce – specialista na danou oblast.

Expedice je rozdělena do čtyř etap, přičemž speciální vůz bude mezi etapami na jednotlivé kontinenty přepravován lodí.

1. etapa – doba trvání 9 měsíců, cca 70 tisíc km, 22 zemí
Česko – Slovensko – Maďarsko – Slovinsko – Chorvatsko – Bosna a Hercegovina – Černá Hora – Albánie – Makedonie – Řecko – Bulharsko – Turecko – Gruzie – Arménie – Ázerbájdžán – Irán – Turkmenistán – Uzbekistán – Tádžikistán – Kyrgyzstán – Kazachstán – Mongolsko – Rusko

2. etapa – doba trvání 5 měsíců, cca 40 tisíc km, 8 zemí
Chile – Argentina – Paraguay – Brazílie – Bolívie – Peru – Ekvádor – Kolumbie

3. etapa – doba trvání 9 měsíců, cca 80 tisíc km, 10 zemí
Panama – Kostarika – Nikaragua – Honduras – Salvador – Guatemala – Belize – Mexiko – USA – Kanada

4. etapa, doba trvání 9 měsíců, cca 80 tisíc km, 28 zemí
JAR – Lesotho – Svazijsko – Namibie – Botswana – Zambie – Malawi – Tanzanie – Rwanda – Uganda – Demokratická republika Kongo – Republika Kongo – Gabon – Kamerun – Nigérie – Niger – Benin – Togo – Ghana – Burkina Faso – Mali – Mauretánie – Senegal – Gambie – Sierra Leone – Maroko – Španělsko – Francie – Německo – Česko

Web: www.tatrakolemsveta2.cz
Facebook: facebook.com/tatrakolemsveta2
Instagram: www.instagram.com/tatrakolemsveta2